Zippy - Evropský saňový pes

 Narodila jsem se 25.3.2008

Otec:Mike -(Boysen-Hilestadt, Norway )   

Matka:  Windy-(Zdeněk Kolář, ČR) 

Chovatel: Jana Váňová

Zippy rodok.doc (34 kB)

Povaha plemene

Evropský saňový pes je temperamentní a inteligentní plemeno. Velmi snadno se učí, a proto se hodí na nejrůznější psí sporty včetně poslušnosti. Jsou to psi velmi soutěživí a mají neuvěřitelnou výdrž. Jsou to nekonfliktní psi a snášejí se velmi dobře s jinými zvířaty. Dětem budou báječnými společníky. Velmi rádi aportují a plavou. Pokud je mu zajištěn dostatek pohybu, je z něj vynikající rodinný pes. Nejsou to žádní strašpytlové a jsou si schopni velmi dobře ohlídat svoje teritorium.

 

Popis evropského saňového psa

Evropský saňový pes dorůstá do výšky psi 65 - 70 cm, feny 60 - 70 cm. Váha se pohybuje okolo 20 - 30 kg. V průměru se dožívá 12 - 13 let. Vzhledem se nejvíce podobají ohařum.Hlava by měla mít širší mozkovnu a zužující se čenich. Oči mají tmavou barvu. Uši mají tvar písmene V se zakulacenou špičkou a jsou nošeny svěšené. Skus je nůžkový. Tělesná stavba je vyrovnaná, ušlechtilá a skrývá v sobě velký silový a vytrvalostní potenciál. Končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Ocas je vysoko nasazený, dlouhý a zužuje se do špičky. Srst je krátká, hustá a může být jak tvrdší, tak jemnější. Zbarvení je černé, hnědé, hnědý bělouš světlý i tmavý, černý bělouš, hnědo - bílé a černo - bílé bez grošování. Žluté či béžové ve stejných odstínech jako předešlé barvy. V čistě bílé variantě se nevyskytuje.

 

Základní péče o psa

Srst ESP nevyžaduje speciální péči. Je ovšem potřeba pečovat o svěšené uši, ve kterých se může hromadit ušní maz, jehož nadměrné množství může vést i k ohluchnutí. V zimě je třeba pečovat o polštářky na nohou, aby nepraskaly. Pokud pes v zimě závodí apod., je vhodné používat speciální botičky. Evropský saňový pes vyžaduje velké množství pohybu a pracovního vytížení. Hodí se téměř pro všechny psí sporty, ale nejvíce je používán pro mushing, a to jak na sněhu, tak na suchu.

 

Historie plemene evropský saňový pes

Evropský saňový pes pochází z Norska, kde byl také poprvé představen na závodech. Jeho historie není příliš jasná, neboť psi tahající saně se chovali již odedávna. Původně byli tito psi používáni k tahání běžkařů nebo tzv. pulkaře, což byly saně s nákladem tažené psem a člověkem na lyžích. Evropský saňový pes byl vyšlechtěn z německého krátkosrstého, ohaře,pointera a greyhounda. Postupně byl přikřížen i zlaskán. Každý pes je téměř originál a skrývá v sobě jinou krev. Díky pointrům mají evropští saňoví psi výborný čich a povahu, po alaskanovi zdědili sílu a po greyhoundovi zase rychlost. Definice tohoto plemene je proto poněkud obtížná. Za ESP se považuje tažný pes, který má v sobě alespoň 50% z německého krátkosrstého ohaře nebo pointera. Nejvíce rozšířen je samozřejmě v zemi svého původu.

 

 


Novinky

Narodilo se 6 krásných štěňátek

23.04.2013 11:59
Zippy začala rodit v neděli večer a skončila v pondělí ráno,  narodili se 2 kluci a 4 holky...

—————

Ultrazvuk potvrdil březost Zippy

18.03.2013 18:30
Dnes sono potvrdilo březost, těšíme se.... Předpokládaný termín porodu je 23. Dubna

—————

Proběhlo krytí

22.02.2013 18:24
Dne 19. Února 2013 proběhlo krytí ve spojení Zippy a Fiti   více o Fitim a štěňatech ...

—————

Stali se z nás Midaři :) MČR na středně dlouhých tratích.

10.12.2011 09:29
neaktualizováno

—————

Mistři Světa

15.11.2011 00:00
neaktualizováno

—————